Aktualnie do sądu po swoje wystąpiło około 10% wszystkich frankowiczów. Z badań przeprowadzonych UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika że przeszło połowa frankowiczów (50,8%) zamierza wystąpić do sądu upominając się o swoje z czego 6,3% zamierza złożyć pozew w przeciągu najbliższych 3 miesięcy. Ponad 40% wykazało swoje niezdecydowanie w tej sprawie i nie podjęło jeszcze decyzji o wystąpieniu do sądu. Co ciekawe, prawie 40% klientów banków liczy na zawarcie ugody z bankiem lecz banki nie spieszą się z takim rozwiązaniem i propozycja ugód pojawia się niezmiernie rzadko. Do tej pory Banki same prawie nie wychodziły z taką inicjatywą. Kredybiorcy są skłonni zaakceptować przewalutowanie kredytu po kursie średnim NBP z dnia wypłaty. Niektórzy mogą się zgodzić na unieważnienie umowy ze wzajemnym rozliczeniem.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 29.04.2021 zajął stanowisko dotyczące kredytu we frankach zaciągniętego w Polsce. W nim czytamy, że TSUE pozostawia polskim sądom decydowanie o niedozwolonych klauzulach. Nadal nie wiadomo też, co z przedawnieniem roszczeń banków wobec kredytobiorców.
Reasumując, polscy frankowicze nigdy jeszcze nie byli tak zdeterminowani aby walczyć o swoje i zdają sobie sprawę, że należy wystąpić do sądu z roszczeniem aby osiągnąć swój cel to jest unieważnienie kredytu lub jego odfrankowienie. W innym przypadku wydaje się mało prawdopodobne, jeżeli w ogóle możliwe że banki wystąpią pierwsze ugodą.