28 kwietnia Sąd Najwyższy opublikował uchwałę, która prawdopodobnie wpłynie na przebieg postępowań związanych ze sprawami frankowymi toczonymi w sądach powszechnych. Ocena Sądu Najwyższego wyraźnie wskazuje na to, że kształtowanie jednostronne kursu waluty obcej przez banki to zła praktyka, której kryteria nie są obiektywne. Dla frankowiczów, którzy zaciągnęli kredyt w celach biznesowych, na firmy może to być niezwykle ważna uchwała.
Umowy kredytowe we frankach zawarte pomiędzy bankiem a firmą zaczną być unieważniane?
Wprawdzie wygranych spraw przeciwko bankom przybywa i to bardzo wyraźnie, to jednak te sprawy dotyczą kredytów konsumenckich. Linia orzecznicza funkcjonująca dotychczas stoi więc po stronie konsumentów, a to dlatego, że w takich przypadkach znacznie prościej udowodnić, że umowa kredytowa powinna być uznana za nieważną poprzez wskazanie znajdujących się w niej klauzul abuzywnych (niedozwolonych). Taka argumentacja jest jednak do wykorzystania wyłącznie w sprawach osób prywatnych, które zaciągnęły kredyt niekomercyjny.
Klauzule abuzywne nie mogły więc być wykorzystywane w argumentacji podczas spraw pomiędzy bankiem a osobami, które zaciągnęły kredyt w obcej walucie w celu zakupienia nieruchomości komercyjnej (np. lokalu pod wynajem).
Z jakiego powodu uchwała jest tak istotna?
Odnośnie tej uchwały samo stwierdzanie nieważności umowy jest bardzo ważne, ale nie bez znaczenia pozostaje samo ustalenie podstawy prawnej, która pozwalałaby uznawać taką umowę za nieważną. Kredytobiorcy niemający statusu konsumenta właśnie w kwestii wspomnianej podstawy mogą upatrywać szans na unieważnienie umowy kredytowej. Uchwała Sądu Najwyższego dla klientów, którzy nie są konsumentami prowadzić będzie do skutecznych i pozytywnych dla kredytobiorców orzeczeń. Konsekwencją Uchwały będzie nie tylko unieważnianie umów, ale także możliwość uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia uzyskanego od banku. Dotyczyć to ma tych umów, których zapisy będą naruszać zasady współżycia społecznego, czyli m.in. te dotyczące dowolnego kształtowania kursu walut, w której zaciągnięty został kredyt.